Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.



 
Portal*Portal*  AcasaAcasa  CheatCheat  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 CALENDARUL MAYA

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
YOJIMBO




masculin
Numarul mesajelor : 9
Varsta : 43
Localitate : Ireland
Data de inscriere : 02/01/2008

CALENDARUL MAYA Empty
MesajSubiect: CALENDARUL MAYA   CALENDARUL MAYA Icon_minitimeJoi 17 Ian 2008, 15:21

Baeti si fete oare stiti ca calendarul maya se socoate cel mai avansat din lume, doar foarte nu de mult au constat faptul acesta archeologii. Conform acestui calendar au fost prezise multe evenimente ce au avut loc in ultemele 4000 mii de ani. Folosind acest calendar poti afla timpul exact ai urmatoarei eclipse de soare si maya stiau exact chit dureaza sa efectueze pamintul o rotatie in jurul soarelui cu precizia de 8 sec.
Vati incalzit? Smile
Acuma va zic ca cel mai exact calendar din lume, are sfirsit!!!
In 2012!!!
Sus In jos
Zombi
Prieten
Prieten
Zombi


masculin
Numarul mesajelor : 419
Varsta : 33
Localitate : South Park
Data de inscriere : 04/12/2007

Play in game
Iubesti tu acest forum?:
CALENDARUL MAYA Left_bar_bleue0/0CALENDARUL MAYA Empty_bar_bleue  (0/0)

CALENDARUL MAYA Empty
MesajSubiect: Re: CALENDARUL MAYA   CALENDARUL MAYA Icon_minitimeJoi 17 Ian 2008, 15:24

O sa fie un calendar nou?
Sus In jos
YOJIMBO




masculin
Numarul mesajelor : 9
Varsta : 43
Localitate : Ireland
Data de inscriere : 02/01/2008

CALENDARUL MAYA Empty
MesajSubiect: Re: CALENDARUL MAYA   CALENDARUL MAYA Icon_minitimeJoi 17 Ian 2008, 15:36

Nu cred ca inca am raspuns la intrebarea aceasta. E cam complicat sa intelegi calendarul Maya din punctul de vedere al calendarului Grigorian (calendarul dupa care traim acuma).
Calendarul nostru este bazat pe rotatia pamintului in jurul soarelui o rotatie = un an adica 365 si o patrime de zile.
Calendarul maya e compus din 2 calendare personal si profetic. Personal se numeste tzolkin si are 260 de zile si cel profetic se nueste tun si are 360 de zile.
Calendarul Grigorian a fost impus fortat lumii. Maya prin calendarul lor masurau altceva de chit rotatia pamintului in jurul soarelui.
Sus In jos
Zombi
Prieten
Prieten
Zombi


masculin
Numarul mesajelor : 419
Varsta : 33
Localitate : South Park
Data de inscriere : 04/12/2007

Play in game
Iubesti tu acest forum?:
CALENDARUL MAYA Left_bar_bleue0/0CALENDARUL MAYA Empty_bar_bleue  (0/0)

CALENDARUL MAYA Empty
MesajSubiect: Re: CALENDARUL MAYA   CALENDARUL MAYA Icon_minitimeJoi 17 Ian 2008, 15:41

Si ce vrei sa spui ca in 2012 o sa fie un alt calendar?
Sus In jos
Satan
V.I.P
V.I.P
Satan


masculin
Numarul mesajelor : 334
Varsta : 34
Localitate : Como
Data de inscriere : 09/12/2007

CALENDARUL MAYA Empty
MesajSubiect: Re: CALENDARUL MAYA   CALENDARUL MAYA Icon_minitimeJoi 17 Ian 2008, 20:54

Intersant calendarul asta Maya , dar dupa cum vezi YOJIMBO calendarul Maya are 360 de zile. Asta mult timp lam urmat shi noi pina ce Papa gregorio nu mai stiu al catelea l'a schimbat (spre binele nostru) ca daca nu il skimbau nu numaram zilele corect. Shi ca sa nu facem eroarea asta stratosferica o data in patru ani se ajung 24 de ore , adica o zi ca sa nu raminem in urma cu timpul. Asta datorita rotatziei soarelui care shi a axei sale se aduna 6 ore in plus timp de un an. etc etc. Cu faptul asta se zice ca acum ar trebui sa fim in 2012 ( sa calculat de la data de nastere a lui Hristos shi pina au skimbat calendarul) shi au calculat 4 ani eroare Smile asta inseamna ca Hristos s-a nascut 2012 ani in urma...bla bla ..ii cam lunga da in 2 cuvinte calendarul Maya ii mai mult spiritual shi nu SHTIENTZIFIC.
Sus In jos
https://myour.forumgratuit.ro
Zombi
Prieten
Prieten
Zombi


masculin
Numarul mesajelor : 419
Varsta : 33
Localitate : South Park
Data de inscriere : 04/12/2007

Play in game
Iubesti tu acest forum?:
CALENDARUL MAYA Left_bar_bleue0/0CALENDARUL MAYA Empty_bar_bleue  (0/0)

CALENDARUL MAYA Empty
MesajSubiect: Re: CALENDARUL MAYA   CALENDARUL MAYA Icon_minitimeVin 18 Ian 2008, 20:55

Atunci Ce ramine cu acest callendar?

Eu am inteles ce e cu el, dar subiectul a fost deschis si vreau sa stiu pe ce sa vorbim, sau pur si simplu despre acest calendar?
Sus In jos
YOJIMBO




masculin
Numarul mesajelor : 9
Varsta : 43
Localitate : Ireland
Data de inscriere : 02/01/2008

CALENDARUL MAYA Empty
MesajSubiect: Re: CALENDARUL MAYA   CALENDARUL MAYA Icon_minitimeLun 21 Ian 2008, 19:44

Inca odata sa mentionez caci, calendarul actual grigorian este folosit pentru masurarea timpului adica miscarea planetei in jurul soarelui, si este pus in aplicatie astfel 0,1,2,3,4,......2001,2002,2003,......
Calendarul Maya nu masoara nici o miscare fizica si el numara cu totul altceva si in sens opus.
Sus In jos
YOJIMBO




masculin
Numarul mesajelor : 9
Varsta : 43
Localitate : Ireland
Data de inscriere : 02/01/2008

CALENDARUL MAYA Empty
MesajSubiect: Re: CALENDARUL MAYA   CALENDARUL MAYA Icon_minitimeLun 21 Ian 2008, 19:48

Maya stiau exact chit dureaza sa efectueze pamintul o rotatie in jurul soarelui cu precizia de 8 sec.
Maya aveau calendar si de 365 de zile numit haab calendar, dar acest calendar era folosit numai cu un scop, taxe!
Sus In jos
Satan
V.I.P
V.I.P
Satan


masculin
Numarul mesajelor : 334
Varsta : 34
Localitate : Como
Data de inscriere : 09/12/2007

CALENDARUL MAYA Empty
MesajSubiect: Re: CALENDARUL MAYA   CALENDARUL MAYA Icon_minitimeMar 22 Ian 2008, 16:30

YOJIMBO ATUNCI CE DRAQ NUMARAU EI CU CALENDARUL? CA NU AM MAI INTELES BINE, SHI AM AUZIT CA IN 2012 SE TERMINA SHI CU ASTA SE TERMINA "ERA AURULUI". TU AI ZIS CUM SE NUMESC, DE CATE TIPURI'S SHI BLA BLA...DAR NU AI ZIS CE DRACU FACEAU CU CALEDARU ? bigrin
Sus In jos
https://myour.forumgratuit.ro
Zombi
Prieten
Prieten
Zombi


masculin
Numarul mesajelor : 419
Varsta : 33
Localitate : South Park
Data de inscriere : 04/12/2007

Play in game
Iubesti tu acest forum?:
CALENDARUL MAYA Left_bar_bleue0/0CALENDARUL MAYA Empty_bar_bleue  (0/0)

CALENDARUL MAYA Empty
MesajSubiect: Re: CALENDARUL MAYA   CALENDARUL MAYA Icon_minitimeMar 22 Ian 2008, 16:33

Pai ru ink ceva nam inteles! in 2012 o sa fie un alt calendar?
Sus In jos
Satan
V.I.P
V.I.P
Satan


masculin
Numarul mesajelor : 334
Varsta : 34
Localitate : Como
Data de inscriere : 09/12/2007

CALENDARUL MAYA Empty
MesajSubiect: Re: CALENDARUL MAYA   CALENDARUL MAYA Icon_minitimeMar 22 Ian 2008, 16:38

Zombi a scris:
Pai ru ink ceva nam inteles! in 2012 o sa fie un alt calendar?

Zombi nare cum...calendarul maya din cate stiu se termina shi gata..no sa mai fie un alt calendar maya. dormi
Sus In jos
https://myour.forumgratuit.ro
Zombi
Prieten
Prieten
Zombi


masculin
Numarul mesajelor : 419
Varsta : 33
Localitate : South Park
Data de inscriere : 04/12/2007

Play in game
Iubesti tu acest forum?:
CALENDARUL MAYA Left_bar_bleue0/0CALENDARUL MAYA Empty_bar_bleue  (0/0)

CALENDARUL MAYA Empty
MesajSubiect: Re: CALENDARUL MAYA   CALENDARUL MAYA Icon_minitimeMar 22 Ian 2008, 16:48

pai acest in momentul de fata o sa fie pina in huiu mamei cind da_
Sus In jos
YOJIMBO




masculin
Numarul mesajelor : 9
Varsta : 43
Localitate : Ireland
Data de inscriere : 02/01/2008

CALENDARUL MAYA Empty
MesajSubiect: Re: CALENDARUL MAYA   CALENDARUL MAYA Icon_minitimeMier 23 Ian 2008, 18:38

Va dau o intrebare. Cum vom masura timpul si ce calendar vom folosi daca planeta noastra nu se va mai misca in jurul soarelui? Razz sunny affraid
Sus In jos
Zombi
Prieten
Prieten
Zombi


masculin
Numarul mesajelor : 419
Varsta : 33
Localitate : South Park
Data de inscriere : 04/12/2007

Play in game
Iubesti tu acest forum?:
CALENDARUL MAYA Left_bar_bleue0/0CALENDARUL MAYA Empty_bar_bleue  (0/0)

CALENDARUL MAYA Empty
MesajSubiect: Re: CALENDARUL MAYA   CALENDARUL MAYA Icon_minitimeMier 23 Ian 2008, 18:42

HZ! avem deja ora, o sa aflam cu ora, cind shi cum, dar nu cred ca o sa fie ceva exact
Sus In jos
YOJIMBO




masculin
Numarul mesajelor : 9
Varsta : 43
Localitate : Ireland
Data de inscriere : 02/01/2008

CALENDARUL MAYA Empty
MesajSubiect: Re: CALENDARUL MAYA   CALENDARUL MAYA Icon_minitimeMier 23 Ian 2008, 18:46

Timpul pe care il masuram este bazat pe rotatia soarelui, si este valabil doar pe suprafata pamintului. Coboara sub pamint la adincimea de 4-5 km si vei avea o deviere de la timpul de pe suprafata sau contra ridicativa in atmosfera si veti avea aceleasi rezultate. Zici ca avem ceasuri? si ce vom masura noi? Chit timp a trecut de chind sa oprit timpul? lol
Sus In jos
Satan
V.I.P
V.I.P
Satan


masculin
Numarul mesajelor : 334
Varsta : 34
Localitate : Como
Data de inscriere : 09/12/2007

CALENDARUL MAYA Empty
MesajSubiect: Re: CALENDARUL MAYA   CALENDARUL MAYA Icon_minitimeJoi 24 Ian 2008, 15:50

YOJIMBO a scris:
Va dau o intrebare. Cum vom masura timpul si ce calendar vom folosi daca planeta noastra nu se va mai misca in jurul soarelui? Razz sunny affraid

ori eu nu inteleg ori nush ce, dar nu cred ca am putea masura timpul daca pamintul nu sar mishca in jurul soarelui. Nu ar fi viata. iata eu iti zic ce stiu eu. Chiar sa fiu shi pe Jupiter ca timpul e egal, adica o secunda de pe pamint e egala cu o secunda de pe jupiter, dar se manifesta in mod divers. Adica aici 24 de ore inseamna o zi itreaga, pe jupiter nu. Ai dreptate , o deviatie de timp, o eroare Razz . deci nu ai mai raspuns la intrebarea "o sa fie alt calendar maya ?" mori de ris
Sus In jos
https://myour.forumgratuit.ro
Satan
V.I.P
V.I.P
Satan


masculin
Numarul mesajelor : 334
Varsta : 34
Localitate : Como
Data de inscriere : 09/12/2007

CALENDARUL MAYA Empty
MesajSubiect: Re: CALENDARUL MAYA   CALENDARUL MAYA Icon_minitimeJoi 24 Ian 2008, 15:55

daca nu sar misca in jurul soarelui, dar in jurul altei stele vrei sa zici ?? eu cred cai destul de simplu, se masoara cat timp (in secunde,minute,ore) face planeta in jurul axei sale, shi asta ar fi o zi Smile . Dupa care o rotatie completa in jurul stelei (shi asta ar fi un an). Daca masurate cu secunde de ale noastre, marimea zilelor shi a orelor unei zile ar putea fi mult mai lungi sau mai scurte. Carei teoria ta ?? dai din ochi
Sus In jos
https://myour.forumgratuit.ro
YOJIMBO




masculin
Numarul mesajelor : 9
Varsta : 43
Localitate : Ireland
Data de inscriere : 02/01/2008

CALENDARUL MAYA Empty
MesajSubiect: Re: CALENDARUL MAYA   CALENDARUL MAYA Icon_minitimeDum 27 Ian 2008, 04:16

Sorry ca nu am raspuns Smile nu miam dat seama sa verific pagina a doua sunt rusinos/a
Este o mare probabilitate ca planeta noastra sa-si opreasca rotatia pe un timp destul de lung si in urmarea careea sa aiba loc schimbarea polara, adica polul sud i-si schimba locul cu polul nord (se presupune o mare posibilitate al acestui fapt si deasemenea ca sa mai intimplat acest eveniment foarte de mult) dar peste un timp pamintul isi va restabili miscarea dar nu se stie daca in aceeasi directie.
Acuma, zilele care pamuntul nu se va misca crezi ca vor fi puse in calendar?
Sus In jos
YOJIMBO




masculin
Numarul mesajelor : 9
Varsta : 43
Localitate : Ireland
Data de inscriere : 02/01/2008

CALENDARUL MAYA Empty
MesajSubiect: Re: CALENDARUL MAYA   CALENDARUL MAYA Icon_minitimeDum 27 Ian 2008, 04:25

Sorry ca iarasi nam raspuns la intrebarea ta. M-am abatut de la tema mori de ris
Nu cred ca va mai fi alt calendar maya. In 2012 dupa dupa cum ziceau maya se intimpla evenimentul pe care il numarau in calendarul lor. Dupa acest eveniment timpul nu va mai fi masurat ca inainte. Chiar sa spun ca: nu va mai fi nevoie de a masura timpul.
Sus In jos
YOJIMBO




masculin
Numarul mesajelor : 9
Varsta : 43
Localitate : Ireland
Data de inscriere : 02/01/2008

CALENDARUL MAYA Empty
MesajSubiect: Re: CALENDARUL MAYA   CALENDARUL MAYA Icon_minitimeDum 27 Ian 2008, 04:27

Daca te intereseaza ce masurau maya in calendarul lor si daca stii ceva engleza pot sa-ti dau ceva linkuri cu video, acolo se dau lamuriri amanuntite
Sus In jos
Satan
V.I.P
V.I.P
Satan


masculin
Numarul mesajelor : 334
Varsta : 34
Localitate : Como
Data de inscriere : 09/12/2007

CALENDARUL MAYA Empty
MesajSubiect: Re: CALENDARUL MAYA   CALENDARUL MAYA Icon_minitimeDum 27 Ian 2008, 14:59

YOJIMBO a scris:
Sorry ca nu am raspuns Smile nu miam dat seama sa verific pagina a doua sunt rusinos/a
Este o mare probabilitate ca planeta noastra sa-si opreasca rotatia pe un timp destul de lung si in urmarea careea sa aiba loc schimbarea polara, adica polul sud i-si schimba locul cu polul nord (se presupune o mare posibilitate al acestui fapt si deasemenea ca sa mai intimplat acest eveniment foarte de mult) dar peste un timp pamintul isi va restabili miscarea dar nu se stie daca in aceeasi directie.
Acuma, zilele care pamuntul nu se va misca crezi ca vor fi puse in calendar?

foarte interesante lucrurile care le zici tu. am auzit shi eu de skimbul polului nord cu cel de sud (se intimpla o data in 10 000 ani). Kiar daca se intimpla, nu cred sa fie un dizastru, pur shi simplu in rusia o sa faca cald shi in africa mai frig (daca tu ai auzit stirile de anul trecut, shi de anul asta in africa este foarte frig).

YOJIMBO a scris:
dar peste un timp pamintul isi va restabili miscarea dar nu se stie daca in aceeasi directie.
Acuma, zilele care pamuntul nu se va misca crezi ca vor fi puse in calendar?[/
Shtii, eu cred ca da, pentru ca trece timpul oricum Smile adica nu se opreste TIMPUL. dai din ochi
Sus In jos
https://myour.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





CALENDARUL MAYA Empty
MesajSubiect: Re: CALENDARUL MAYA   CALENDARUL MAYA Icon_minitime

Sus In jos
 
CALENDARUL MAYA
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Disțractie și odihnă :: Cafeneaua de Discuții-
Mergi direct la: